Jak mierzy się wilgotność tektury?
Tektura znajduje szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej. To właśnie z niej powstają kartony i pudła, które wykorzystuje się do transportu różnego rodzaju towarów. Ich wytrzymałość w dużej mierze zależy od jakości tektury, na którą znaczny wpływ ma m.in. poziom jej wilgotności. Jeśli jest zbyt wysoki, materiał się kurczy i w wielu przypadkach nie nadaje do dalszej obróbki. Duża wilgotność tektury uniemożliwia np. jej zadrukowanie czy też laminowanie. Aby temu zapobiec i w razie konieczności określić czas suszenia tektury, przeprowadza się pomiary wilgotności.
W jaki sposób można zmierzyć wilgotność tektury?
Wilgotność tektury mierzy się przy wykorzystaniu specjalnego miernika wyposażonego w tzw. bagnet. Umieszcza się go między warstwami tektury, z której produkuje się np. kartony do wysyłki. Następnie po odczekaniu chwili, a dokładniej ustabilizowaniu się warunków wokół czujnika, dokonuje się pomiaru wilgotności względnej powietrza między warstwami tektury. Wartość ta określana jest procentowo w przedziale od 0 do 100. Niektóre mierniki wysyłają komunikaty informujące o dogodnych warunkach pomiaru, a przy korzystaniu z innych niekiedy na stabilizację warunków należy poczekać od kilkunastu sekund do kilku minut.
Inne dostępne na rynku mierniki wilgotności do pomiarów wykorzystują również metodę pojemnościową oraz metodę rezystancyjną. Dzięki nim można określić zawartość wody w materiale. Tym samym względna wilgotność powietrza może być przeliczana na liczbę gram pary wodnej znajdującej się w metrze sześciennym materiału. Niektóre mierniki umożliwiają też wyznaczenie punktu rosy. Ponadto w niektórych zakładach produkcyjnych stosuje się także automatyczne systemy pomiaru wilgotności, które sprawdzają się np. przy masowej produkcji opakowań.