Rola tektury w opakowaniach spożywczych
Opakowania z tektury cieszą się dużą popularnością w wielu branżach. Szeroko wykorzystuje się je m.in. w przemyśle spożywczym. Służą do pakowania wyrobów cukierniczych, owoców, warzyw, a coraz częściej również i mięsa. Znajdują też zastosowanie w lokalach gastronomicznych przy serwowaniu dań na wynos. Oprócz tego kartony to również opakowania zbiorcze, w których przechowuje się drobne artykuły np. w czasie transportu. Co sprawia, że tego rodzaju opakowania w branży spożywczej wciąż w wielu przypadkach uznaje się za niezastąpione?
Bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością
Opakowania spożywcze wykonuje się wyłącznie z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Mowa w tym przypadku o takich, które nie wchodzą w reakcje z produktami spożywczymi, przez co w żaden sposób nie wpływają na ich jakość. Za taki bezpieczny w kontakcie z żywnością materiał uznaje się właśnie tekturę. Kartony z tektury nie zmieniają smaku ani wyglądu produktów, przez co artykuły spożywcze zachowują świeżość i nie tracą swoich cennych właściwości. Ponadto opakowania kartonowe skutecznie zabezpieczają je też przed czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią czy promieniowaniem UV. Tektura jest również na tyle wytrzymała, że chroni żywność przed uszkodzeniami np. w czasie transportu.
Funkcjonalność i estetyka w jednym
Oprócz wytrzymałości kartony wyróżnia też lekkość. Niska waga opakowań z tektury znacząco usprawnia działania logistyczne oraz stanowi znikomy proces całkowitej masy zapakowanego produktu. Nie bez znaczenia jest też kwestia ekologii. Kartony dla sklepów internetowych i stacjonarnych są przyjazne dla środowiska i mogą być wielokrotnie przetwarzane. Ich dużym atutem jest także prosta estetyka oraz możliwość personalizacji. Tekturę w dowolny sposób da się zadrukować, dzięki czemu takie opakowanie spożywcze może stać się skutecznym nośnikiem reklamowym.
Jak widać, rola tektury w opakowaniach spożywczych jest nieoceniona. Branża nie tylko od lat wykorzystuje ten stosunkowo tani i ekologiczny materiał, ale i też zastępuje nim inne. Przykładem są tworzywa sztuczne, których miejsce coraz częściej zajmują właśnie opakowania z tektury.